Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Novogotická křížová cesta Kreuzweg (Adenau)

Německo: - Adenau

WWW:

Křížová cesta Adenau
Tato křížová cesta v Hocheifelu se je umístěna v blízkosti mírného kopce - a příroda také hraje zvláštní roli. Když občané Adenau stavěli stanice mezi lety 1861 a 1863 na dobrovolném základě, vysadili také stromy a keře, které se nacházejí v regionu. Naproti tomu jednotlivé stanice jsou vyrobeny z tufu a čediče z regionu. Figurky následují slavnou křížovou cestu Josepha Führicha. Křížová cesta Kreuzweg, která byla dokončena v roce 1863 v novogotickém stylu, je v docházkové vzdálenosti od náměstí. Najdete ji na tržním náměstí, po Kollegasse, nalevo od hotelu "Blaue Ecke". Díky své poloze a atraktivnímu složení různých kamenných materiálů z Hocheifelu lze Adenauer Kreuzweg označit za jedinečnou.
Fotografie stanic vycházejí z Führich-Kreuzweg ve Vídni sv. Nepomukkirche a vyznačují se mimořádnou živostí a výrazností. 14 stanic křížové cesty na Adenauer Kirchberg je celkovým uměleckým dílem založeným na biblické zahradě v Gethsemane, sestávajícím z krajiny, vegetace a stanic, které byly postaveny v letech 1861 až 1863 nad hřbitovem Adenau. K dispozici je také umělecky navržený vchod a na konci stezky horská jeskyně. Cesta přes 700 metrů po klikatých cestách přes oblast posetou vulkanickými a lávovými kameny.
V první polovině 17. století viděl františkánský a farář Martin Langendorf obrázek Krista, který se potil v Getsemane a na sedmi úpatích, na nichž se dnes nachází křižová cesta. Oblast na Kirchbergu patří od roku 1828 do města Adenau.
Iniciátoři křížové cesty byli starosta Johann Anton Spindeler, farář Johann Hippolyt Parsch a občan A. Lehmann, v té době jeden z nejbohatších mužů v Johanniterstadtu. Domy stanic byly vyřezány z tufu Riedenerem Steinmetzem J. Leichem. Původ velkých terakotových reliéfů již není znám. Kromě opakovaných sbírek v katolickém farním kostele „St. Johann Baptist“podnikatelé v Adenau v té době organizovali tombolu, z nichž výnosy - 1031 Reichstaler - pokryly většinu nákladů na výstavbu cesty. Prodáno bylo 4124 kusů 7,5 stříbrných groschenů (30 stříbrných groschenů odpovídá jednomu Reichstalerovi).
Zpočátku bylo postaveno pouze sedm stanic. Teprve později se jejich počet zvýšil na dvanáct. V popisu z roku 1866 se uvádí: „Adenau má krásnou zahradu Gethsemane, kterou stojí za to vidět díky své umělecky uspořádané jeskynní práci lávových kamenů a velkých kusů křemene v nejrůznějších odstínech barev s mocnými skupinami čedičových sloupů.“ V roce 1925 byla křížová cesta španělským františkánem rozšířena o dvě stanice na 14.
Skutečnost, že křížová cesta dosud existuje, je díky Asociaci pro domácí péči Adenau, zejména Hermann Lehmann a Wolfgang Pantenburg. Kolem roku 1985 začali obnovovat cestu a stanice. Některé stanice, například pohřební jeskyně, byly zabezpečeny mřížkami a obrázky stanic vyřezávané z Riedener Tuff byly někdy dokonce obnoveny. Válečné škody musely být také napraveny, protože stanice byla zničena bombou. Všechny stanice byly do roku 2010 revidovány.

www.stadt-adenau.de

Dva andělé u vstupu Zastavení cesty Jeskyně Sejmutí Ježíše z kříže Přewd zastavením Informační tabule Mapka cesty
Dva andělé u vstupu Zastavení cesty Jeskyně Sejmutí Ježíše z kříže Před zastavením Informační tabule Mapka křížové cesty
Anděl u vstupu Stanice cesty Stanice cesty Jeskyně Anděl u vstupu K jeskyni O křížové cestě
Anděl u vstupu Stanice cesty Stanice cesty Jeskyně Anděl u vstupu K jeskyni O křížové cestě


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp